Johanne Christensdatter €

Ref. : 00385
Side : 0269
Vores ane nr. : 385

Noter : Kilde (1) start
Direkte afskrift af kilden: Slægtsbog over slægterne Nielsen, Møller og Levisen samt gården store Rævdals historie.

Hans blev gift den 2. marts 1755 i Dronninglund kirke med Johanne
Forlovere ved brylluppet var
Jørgen Jensen, Søraa
Niels Lauritsen, Søraa
Ole Christensen, Ravnholdt
Christen Ottesen, Qviselholdt

Johanne Christensensdatters data er fuldstændig ukendt. Hun er ikke fundet død i Dronninglund sogn, derfor har man ikke kunnet fastslå noget om hendes alder, fødested eller forældre.

Alle Børnene er født i Dronninglund sogn. Kirkebogen for dronninglund sogn er ikke ført i årene 1762-1775, og der er ikke bevaret skifteprotokoller eller fæstebreve fra Dronninglund sogn fra den tid. Man har derfor ikke kunnet konstatere om der var flere børn i ægteskabet.

Kirkebogen meddeler 1790, at Hans Nilelsens Enkes søn, , Hans blev begravet 1790, 26 år gammel.
Johanne Christensensdatter har altså levet som enke siden mandens død, og man kan med temmelig stor sikkerhed antage, at hun har fortsat sin mands fæste, og at det var meningen at sønnen Hans skulle overtage fæstet af gården. Ved hans død har dette måtte opgives, og og Johanne Christensensdatter har måttet flytte fra sogne da der ikke findes noget i kirkebogen efter Hans's død.
Kilde (1) slut.

Dronninglund kirkebog før 1800 (1)

ÆgteskabBørn
02 Mar 1755 - Hans Nielsen € 1756 - Kirsten Hansdatter
1758 - Christen Hansen
1761 - Niels Hansen €
omk 1764 - Hans Hansen

Johanne Christensdatter €
-
-

-
-









-
-

-
-



-
-




-
-



-
-

- - -

- - -


- - -

- - -


- - -

- - -


- - -

- - -

Win-Family v.6.0Webmaster -------- Homepage19 Feb 2021